wtorek, 17 listopada 2009

SPOTKANIE 6: WYSPA NIB-LANDIA - ZADANIE ZESPOŁOWE.

Na dzisiejszym spotkaniu omówiliśmy proces tworzenia naszej wyspy. Przydzieliliśmy role jakie będziemy pełnić by nasza wyspa dobrze funkcjonowała. Rodziły się nowe pomysły i idee które sprawią, że nasza wyspa dobrze będzie prosperować. Zastanawialiśmy się nad nazwą i szczegółowym planem działania.

piątek, 13 listopada 2009

SPOTKANIE 5: ,, NA 5 MIESIĘCY PRZED ROZPOCZĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ " - MISJA FIRMY I ANALIZA SWOT.

Nasze piąte spotkanie odbyło się 9.11.09. Zapoznaliśmy się z pojęciami takimi jak: misja firmy i analiza SWOT. Poznaliśmy ukierunkowania rynkowe i zastanawialiśmy się nad pytaniami dotyczącymi misji firmy, np. Kto jest głównym klientem?, Co stanowi przewagę konkurencyjną?. Robiliśmy także ćwiczenia dotyczące rodzaju atutu i słabości oraz możliwości i zagrożeń rynkowych.

 


sobota, 7 listopada 2009

SPOTKANIE 4: LABORATORIUM INFORMACJI EKOLOGICZNEJ - ZADANIE INDYWIDUALNE.

02.11.2009 r. mieliśmy czwarte zajęcia z zakresu nauk matematyczno - przyrodniczych, na których szukaliśmy informacji na następujące tematy:
  • mikroplaneta,
  • wyspa,
  • debata,
  • akwarium,
  • kongres.
Warto wspomnieć, że zajęcia rozpoczęliśmy zabawą na zapamiętywanie.

SPOTKANIE 3: NA 6 MIESIĘCY PRZED ROZPOCZĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ...KLIENT NA RYNKU.

Po raz trzeci spotkaliśmy się 26.10.09. Dowiedzieliśmy się, co jest istotą nowoczesnego marketingu oraz co powinniśmy zrobić, by poznać potrzeby klientów i możliwości ich  zaspokojenia.:)


sobota, 24 października 2009

SPOTKANIE 2: GIMNAZJALNY INSTYTUT EKOLOGII - ZAKŁDANIE I ORGANIZACJA.

19 października 2009r. odbyło się nasze drugie spotkanie, tym razem z zakresu nauk matematyczno - biologicznych. Na początku rozwiązywaliśmy zabawne quizy ;) Rozmawialiśmy na temat organizacji Gimnazjalnego Instytutu Ekologii.

poniedziałek, 12 października 2009

SPOTKANIE 1: "NA ROK PRZED ROZPOCZĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ" - WPROWADZENIE DO BIZNESS PLANU.

Dziś odbyło się nasze pierwsze spotkanie po wakacjach. Najpierw wspominaliśmy nasze wrażenia z obozu w Łebie. Po niedługiej dyskusji wzięliśmy się jednak do pracy. Pani powiedziała nam co to takiego jest ten Bizness Plan, a także etapy jego tworzenia:
1. Pomysł na firmę.
2. Ocena ryzyka.
3. Względy osobiste.
4. Przesłonki ekonomiczne i finansowe.

Następnie robiliśmy kilka ćwiczeń, które bardzo nam się podobały. :)







wtorek, 9 czerwca 2009

SPOTKANIE 16: WODNE ZAMIESZANIE - JAK MIESZAĆ I ROZDZIELAĆ - MIESZANIE I ROZDZIELANIE.

Dnia 9 czerwca 2009r. odbyło się nasze, już ostatnie spotkanie. Każdy z nas przygotował własną oczyszczalnie, przez którą później przelewaliśmy roztwór. Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące =)




SPOTKANIE 15: GLOBALIZACJA: SZANSE I ZAGROŻENIA.

8 czerwca 2009r. spotkaliśmy się po raz 15. Na tych zajęciach rozmawialiśmy na temat globalizacji, kto jest za i przeciw globalizacji. Rozwiązywaliśmy test "Globalne bingo" oraz bawiliśmy się w "Myślące kapelusze". Wyjaśniliśmy co to znaczy globalizacja.
Globalizacja -
jest pojęciem używanym do opisywania zmian w społeczeństwach i gospodarce światowej, które wynikają z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej. Opisuje zwiększenie wymiany informacyjnej, przyśpieszenie i spadek cen transportu, a także wzrost handlu międzynarodowego oraz inwestycji zagranicznych spowodowanych znoszeniem barier oraz rosnących współzależności między państami.

sobota, 6 czerwca 2009

SPOTKANIE 14: UNIA EUROPEJSKA, UNIA WALUTOWA ; EURO...

Po raz 14. spotkaliśmy się 5.06.09. Dyskutowaliśmy na temat Unii Europejskiej...więc zatem co to jest ta Unia Europejska?Otóż Unia Europejska to związek państw europejskich, utworzony na mocy Traktatu z Maastricht przez państwa-członków Wspólnot Europejskich (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej), czyli Belgię, Danię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Niemcy, Portugalię, Włochy i Wielką Brytanię. 1 stycznia 1995 członkami UE zostały: Austria, Finlandia i Szwecja, a 1 maja 2004 UE przyjęła 10 państw z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej: Czechy, Cypr, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę, Polskę, Słowację, Słowenię i Węgry.
Główne cele Unii to: zapewnienie bezpieczeństwa, stabilnego wzrostu gospodarczego, rozwoju społecznego oraz ochrona praw i wolności obywateli. W jej ramach poszczególne państwa członkowskie rozwijają współpracę w takich dziedzinach, jak: gospodarka, wymiar sprawiedliwości, transport, rolnictwo, energetyka, handel, kultura, transport czy sprawy socjalne. Koordynacji ulega też stopniowo sfera obronności i polityki zagranicznej.

Mapa państw, które wchodzą w skład Unii Europejskiej:




Flaga UE:



Waluta UE:



wtorek, 2 czerwca 2009

SPOTKANIE 13: W KIESZONKOWYM OGRODZIE. TAJEMNICE KIEŁKOWANIA I WZRASTANIA ROŚLIN - KIEŁKOWANIE I WZRASTANIE.








SPOTKANIE 12: GRA ACQUIRE.

1 czerwca 2009r. odbyły się nasze zajęcia, na których graliśmy w edukacyjną grę ACQUIRE. Dzięki tej grze mogliśmy nie co więcej dowiedzieć się o kupnie akcji. Każdy z nas bawił się świetnie ;)

SPOTKANIE 11: JAK MIESZAĆ I ROZDZIELAĆ WODNE ZAMIESZANIE. SPORZĄDZANIE MIESZANIN.

Nasze 11. zajęcia odpracowywaliśmy 28.05 za dzień 19.05.09 ponieważ nasza pani była niestety chora:(( W każdym bądź razie zajęcia się odbyły. Mieszaliśmy i rozdzielaliśmy różne mieszaniny oraz sporządzaliśmy roztwory nasycone i nienasycone ( np. woda + sól kuchenna, woda + gleba, woda + olej ).

SPOTKANIE 10: HANDEL MIĘDZYNARODOWY - EKSPORT, IMPORT.

Dnia 26 maja 2009r. spotkaliśmy się na zajęciach, na których dyskutowaliśmy na temat handlu międzynarodowego, o jego wadach, zaletach. Jak również co to jest eksport i import, a mianowicie:
eksport - jest to wywóz za granicę dóbr, które zostały wytworzone w danym kraju,
import - przywóz towarów, usług z zagranicy w celu wykorzystania ich na rynku wewnętrznym.

Dodatkowo zapisywaliśmy, co eksportuje i importuje Polska.

sobota, 30 maja 2009

SPOTKANIE 9: FABRYKA SŁODKICH DIAMENTÓW - W KRĘGU HODOWCÓW KRYSZTAŁÓW. OBSERWACJA PROCESU KRYSTALIZACJI I JEGO EFEKTÓW.

Nasze 9 spotkanie odbyło się 12 maja 2009. Przypominaliśmy sobie informację na temat krystalizacji oraz zakładaliśmy hodowlę kryształów - każdy z nas innych.
Ponadto rysowaliśmy obrazki, jakie kojarzą się nam z słuchaną przez nas muzyką oraz zastanawialiśmy się co by było, gdyby nie było ptaków i w wodzie nie dałoby się nic rozpuścić.

wtorek, 5 maja 2009

SPOTKANIE 8: BANKI - JAKĄ ROLĘ PEŁNIĄ W GOSPODARCE?

Tematem dzisiejszych zajęć były banki i ich rola w gospodarce. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się, jaką rolę pełni bank centralny, skąd właściwie biorą się pieniądze. Poznaliśmy zasady funkcjonowania banków komercyjnych, a także zasady zakładania lokat i uzyskiwania kredytów. Wiemy, co to są stopy procentowe i znamy ich rodzaje. Zapoznaliśmy się z ofertami różnych banków.

                                             Image and video hosting by TinyPic 

wtorek, 28 kwietnia 2009

SPOTKANIE 7: FABRYKA SŁODKICH DIAMENTÓW - W KRĘGU HODOWCÓW KRYSZTAŁÓW. SPORZĄDZANIE ROZTWORÓW DO KRYSTALIZACJI.

28 kwietnia odbyło się nasze spotkanie, na którym każdy z nas sporządzał roztwór nasycony. Nikt z nas nie spodziewał się, że będzie wykonywał doświadczenia, które okazały się bardzo ciekawe i interesujące. Na koniec spotkania otrzymaliśmy terminy do wyjaśnienia z różnych źródeł, a konkretnie Bartek ma za zadanie wyjaśnić pojęcie "stężenie procentowe", Weronika - "krystalizacja", Karolina - "kryształy i ich zastosowanie", Kinga - "rozpuszczalność", a Ola - "roztwór nasycony".

sobota, 25 kwietnia 2009

SPOTKANIE 6: JAK PAŃSTWO MOŻE POMÓC PRZEDSIĘBIORCOM? POLITYKA REGIONALNA.

Po raz piąty oczywiście w II semestrze spotkaliśmy się 24.04.09. Na początku naszych zajęć przypomnieliśmy sobie podział administracyjny Polski, wyróżniliśmy województwa o największej i najmniejszej powierzchi wraz z ich stolicami. Ponadto wymieniliśmy władze samorządowe naszego kraju oraz poznaliśmy pojęcia takie jak:
* innowacja,
* polityka strukturalna,
* polityka regionalna,
* Narodowa Strategia Rozwoju Rolnictwa,
* dotacje unijne.

Dowiedzieliśmy się także gdzie można zwrócić się o pieniądze do uruchomienia działalności gospodarczej oraz wymieniliśmy Instytucje Wsparcia Regionalnego w naszym regionie. Dyskutowaliśmy również na temat: ,, Czy uważasz, że w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy mają większe szanse na swój własny biznes, niż w czasach kiedy Polska nie była jeszcze w UE? "

SPOTKANIE 5: W NASZYM KIESZONKOWYM OGRODZIE - TAJEMNICE KIEŁKOWANIA I WZASTANIA ROŚLIN.

Dnia 23.04.09r. odbyło się nasze spotkanie z zakresu przyrodniczo-matematycznego. Zajęcia rozpoczeliśmy od rozwiązania testu "Dokończ Zdanie", następnie losowo, każdy z nas wybrał doświadczenie, które będzie wykonywał. Dzięki czemu dowiemy się co najlepiej wpływa na wykiełkowanie i wzrost roślin.

środa, 22 kwietnia 2009

SPOTKANIE 4: PODATKI.

22 kwietnia odbyły się nasze zajęcia, tym razem z przedsiębiorczości, na których rozmawialiśmy o podatkach. Poznaliśmy jak wyglądała historia podatków od starożytności, aż po czasy współczesne. Każdy z nas wykonał rysunek na temat "Drzewa podatkowego". Ponadto rozwiązywaliśmy zadania dotyczące VAT-u. Dzięki tym zajęciom dowiedzieliśmy się nie co więcej jak wygląda sytuacja podatków w naszym życiu.

SPOTKANIE 3: PLAZMOLIZA CO TO TAKIEGO ? OBSERWACJA ZJAWISKA PLAZMOLIZY.

Nasze trzecie spotkanie w II semestrze odbyło się 21.04.09. Przypomnieliśmy sobie co to jest plazmoliza oraz przygotowywaliśmy własne preparaty mikroskopijne : zimniaka i cebuli.

czwartek, 9 kwietnia 2009

SPOTKANIE 2: ROLA PAŃSTWA W GOSPODARCE.

Następne spotkanie w II semestrze odbyło się 7 kwietnia 2009r., na którym min. zastanawialiśmy się jakie są pozytywne i negatywne role państwa w gospodarce, co państwo robi, aby pobudzić w ludziach przedsiębiorczość oraz każdy z nas napisał cechy idealnego przedsiębiorcy według własnego wyobrażenia.


ROLA PAŃSTWA W GOSPODARCE:

Cechy negatywne:
* nakłada podatki,

Cechy pozytywne:
* chroni nas,
* daje wykształcenie,
* ochrona zdrowia,
* pomoc społeczna,
* daje miejsce pracy,
* reprezentuje nas,
* dba o nasze pieniądze.

sobota, 4 kwietnia 2009

Semestr II: SPOTKANIE 1: PLAZMOLIZA CO TO TAKIEGO ??

Nasze 17 spotkanie odbyło się 31.03.09. Dowiedzieliśmy się wówczas co to takiego jest plazmoliza... więc:
PLAZMOLIZA - kurczenie się protoplastu i odstawanie jego zewnętrznej błony od ściany komórkowej. Plazmoliza następuje w wyniku odciągnięcia wody z wodniczek, spowodowanego znalezieniem się komórki w roztworze o wyższym stężeniu substancji osmotycznie czynnych (osmoza).
Proces odwrotny, polegający na pobieraniu wody przez wodniczki z roztworu zewnętrznego o mniejszym stężeniu, nazywa się deplazmolizą. Plazmoliza może prowadzić do śmierci komórki.
Wyróżnia się 4 rodzaje plazmolizy:
*Kątowa
*Wklęsła
*Wypukła
*Graniczna


Przed plazmolizą cytoplazma (różowa) przylega do ścian komórkowych.


Cytoplazma w trakcie plazmolizy zmniejszyła swoją objętość.


Ponadto rozwiązywaliśmy test psychologiczny, który pozwolił nam się lepiej poznać i wymyślaliśmy nowe wyrazy oraz określaliśmy ich znaczenie. A oto i one:
MELOZMAN - osoba kochająca muzykę.
BARAKUSADURAK - przyrząd do pomiaru ilości włosów.
BLABLABLA - osoba niechętna do odpowiedzi.
BARBERAKA - osoba aktywnie uczestnicząca w różnych nabożeństwach.
ARTPLASTTECH - osoba mająca zdolności plastyczne, ma wyobrażenie przestrzenne, umie zrobić coś z niczego.
SAWELANGUNA - osoba znająca się na rzeczy lecz flegmatyczna.



Poznaliśmy również zasady posługiwania się mikroskopem optycznym oraz jego budowę:
-
statyw,
- obiektyw,  
-
stolik przedmiotowy,  
-
rewolwer,  
-
śruba makrometryczna, 
-
śruba ruchu drobnego,
-
blokada przed zgnieceniem preparatu,
-
włącznik oświetlenia,
- pokrętło regulacji natężenia oświetlenia,
- śruba X,
-
okular osadzony w górnej części tubusu,  
- soczewka Barlowa,  
-
obiektyw,
-
źródło światła (diodowe dolne),  
-
źródło światła (diodowe górne),  
- kondensor,
-
nasadka,  
-
filtry barwne.  



Narzędzia potrzebne do sporządzenia preparatu:
* Nożyczki preparacyjne,
* Pipeta(tzn. Zakraplacz),
* Pęseta,
* Rączka ze skalpelem,
* Igły preparacyjne,
* Szkiełko podstawowe,
* Szkiełko nakrywkowe.

A na koniec naszych zajęć oglądaliśmy kilka preparatów przez mikroskop... np.
Krew żaby:




Krew psa:












wtorek, 24 marca 2009

SPOTKANIE 16: POLITYKA PIENIĘŻNA I INFLACJA.

Na dzisiejszym spotkaniu, które odbyło się 24 marca 2009r. zapoznaliśmy się z rolą pieniądza w gospodarce, poznaliśmy konsekwencje wynikające z inflacji, wyjaśniliśmy rolę polityki pieniężnej i jej wpływu na wzrost gospodarczy. Ponadto przeglądaliśmy interesujące rzeczy, które znajdowały się na portalu Narodowego Banku Polskiego, a mianowicie na Platformie Edukacji Ekonomicznej. Dzięki tematowi, który mieliśmy na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy się czegoś więcej o roli pieniądza w gospodarce.

Wspólnie opracowaliśmy również mapę myśli przedstawiającą użycie i znaczenie pieniądza w codziennym życiu.