Nasze jedenaste spotkanie odbyło się 24.02.09. Wymyślaliśmy nasze własne doświadczenia : ,,Jak sól działa na ogórek?" oraz ,,Na czym polega osmoza?"
,,Jak sól działa na ogórek?"
Do doświadczenia użyj świeżego, jędrnego ogórka. Przygotuj dwa zestawy doświadczalne (a i b) - jeden zestaw należy posolić, a drugi nie. Po godzinie sprawdź jędrność ogórków w obu zestawach.
ĆWICZENIA
1. Wyjaśnij, dlaczego ogórek w doświadczeniu b znacznie stracił jędrność.
2. Uzasadnij, że posypywanie solą dróg w czasie zimy niekorzystnie wpływa na rośliny.
,,Na czym polega osmoza*?"
Obraną bulwę ziemniaka przekrój na dwie równe części. W każdej połówce, od strony przecięcia, wydrąż zagłębienie. Następnie przygotuj dwa zestawy doświadczalne (a i b). W każdym zestawie zaznacz poziom wody i stężonego roztworu soli kuchennej. Poziom płynów i jędrność ziemniaka sprawdź po jednym lub dwóch dniach.
ĆWICZENIA
1. Na podstawie wyników doświadczenia ( zmiany poziomów obu płynów) ustal, w którą stronę zadziała osmoza w zestawie a i w zestawie b. Wyjaśnij przyczynę tego zjawiska.
2. Spróbuj przewidzieć efekt tego doświadczenia, gdyby użyto w nim wcześniej podgotowanego ziemniaka ( gotowanie niszczy strukturę błony komórkowej ).
*Osmoza, dyfuzyjny przepływ cząsteczek rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną z roztworu mniej stężonego do bardziej stężonego. Komórki organizmów roślinnych i zwierzęcych kontaktowane z roztworem nieizoosmotycznym z treścią komórki (tzn. posiadającym inną liczbę osmotycznie czynnych cząsteczek aniżeli komórki) ulegają powiększeniu i rozsadzeniu (hemoliza) lub kurczą się (plazmoliza), w zależności od stężenia takiego roztworu. Działaniem zewnętrznego ciśnienia na roztwór można wywołać odwrócenie osmozy. Zjawisko odwróconej osmozy wykorzystywane jest do odsalania wody morskiej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz